Палац першої ялинки для дітей

Оновлено 29.12.2021 у

30 грудня 1935 року в першому Палаці для дітей у Харкові відбувся перший дитячий бал-маскарад під новорічною ялинкою. 

- Після офіційних промов, - згадувала Ніна Логвинова, викладачка зарубіжної літератури Харківського університету мистецтв, тоді, в 1935 році, - десятирічна дівчина, якій довірили відкриття новорічного свята промовою та подякою «за ялинку», - на площу перед Палацом піонерів раптом виїхали гринджоли, запряжені трійкою білих коней, і стали повільно кружляти навколо високої ялинки, встановленої перед Палацом. У гринджолах сиділи Дід Мороз та хлопчик, які вітали дітей з Новим роком… Коли ялинка запалала вогнями, різнокольорові ліхтарики на ній почали переливатися… Діти, всі – з бідних родин, таке бачили вперше в житті! Всі радісно закричали! Це було щось неймовірне!.. Коли трохи вгамувалися, слово взяв Дід Мороз – молодий, красивий хлопець, увесь усипаний «снігом».  Він прямо заявив: «Діти, я – несправжній Дід Мороз, а борода у мене – штучна. Але ви маєте вважати мене за старигана, бо я привіз вам подаруночки». Дід Мороз відкрив і концертну програму. Співав і танцював разом із дітьми, розповідав казки та смішні історії, провів літературну вікторину…

Нічого подібного не було в жодному місті!

Після урочистостей на площі, свято продовжили у Палаці піонерів. Його теж відкрив Дід Мороз, зайшовши до зали з піснею про ялинку (українською мовою):

У бору росла здорова,

Неспокійна й жива,

А її Дід Мороз

Взяв та нам подарував!

А ялинка не проста,

А ялинка – золота!

Вся цукерками укрита,

З нею дуже добре жити!

Квитком на бал-маскарад була маска.

«Діти одягнені в костюми своїх улюблених літературних персонажів. Зала переповнена героями Пушкіна, Марка Твена та Жуля Верна, Шекспіра й Дюма, Толстого та Чехова…» (з репортажу харківського кореспондента «Правды»)

Снігуроньки на першої ялинки не було. Замість неї «помічниками» Діда Мороза були прості школярі - дівчинка й хлопчик.

Цікаві деталі. Всі три високі сосни в Палац піонерів привезли з Мереф’янського лісництва. Висота дерева, що стояло на площі, сягала п’яти метрів. Поруч стояв зроблений з вати майже двометровий Дід Мороз.

На жаль, досі не з’ясовано, хто з харківських артистів зіграв найпершого Діда Мороза в Палаці?

(Опис першої ялинки у спогадах і газетних репортажах)

Газета Верховної Ради України "Голос України":

Про Палац, новорічну виставу та Дідуся Миколая)))http://www.golos.com.ua/article/354789

Про історію новорічної ялинки: http://www.golos.com.ua/article/354828

Далі буде.....