Еколого-натуралістичний відділ

Яворська Ірина Валентинівна

Завідувач відділу

Телефон: +38 (098) 376 3788

Email: ekologonatur@ukr.net

Адреса: 61145, м. Харків, вул. Коцюбинського, 15

Facebook

ЗАПИС У ГУРТКИ👉Реєстрація:  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBlTbecAiqh3QvOpDikEc_zy-VzjBI8vYJbibzgoqxGid9eg/viewform?fbclid=IwAR3EuX-U9L-mE8vwf8I78sZdbvajCbqmB-ChgbvOKDuHxMHrH9LzTI0TuLo 

Еколого-натуралістичний відділ – структурний підрозділ Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості», що виконує координуючу та інформаційно-методичну функцію з еколого-натуралістичного напряму в Харківській області. У 2022 році педагогічні працівники відділу працюють над методичною темою «Формування компетентностей, що сприяють успішній самореалізації особистості в житті, навчанні та праці», успішно впроваджують одну з ключових компетентностей Нової української школи «Екологічна грамотність і здорове життя».

Історія юннатівського руху на Харківщині починається з 1934 року – року заснування відділу сільського господарства та природознавства Харківського Центру технічної і сільськогосподарської станції, що в 1935 році увійшов до складу новоствореного Харківського Палацу піонерів та жовтенят імені П.П. Постишева.

З 1934 по 1941 роки відділ очолив професор Віктор Григорович Аверін. Серед педагогів того часу були такі видатні вчені, як орнітолог Компанієць Олександр Григорович, зоолог Лисецький Олександр Сергійович, генетик, академік Шахбазов Валерій Гайович.

У 50-ті роки в Палаці працювали Писарський Ісак Йосипович, Борис Михайлович Якушенко, який з 1971 році керував відділом. У живому куточку було зібрано велику колекцію місцевих та екзотичних птахів, тварин. У ці роки юннатами вперше у світовій практиці було здійснено розведення байбаків у неволі.

У 60–70-ті роки у відділі працюють гуртки юних ентомологів, орнітологів, акваріумістів, ботаніків, овочівників, квітникарів, генетиків, експериментальних біологів. Під час канікул юннати перебували в експедиціях у горах (Карпатах, Криму, на Кавказі), в Казахстані, Литві, Туркменії, а також на озері Байкал, Далекому Сході, де вивчали тваринний і рослинний світ, збирали зоологічний і ботанічний матеріал для наукових колекцій, переданих до зоологічних музеїв.

З 1971 року по 1989 рік відділ очолив видатний педагог – Якушенко Борис Михайлович, після нього завідувачем відділу прикладної біології до 2009 року був Гаражин Валерий Григорович.

У 1976 році вперше в Україні в системі закладів позашкільної освіти у відділі створено ентомологічний заказник для запилювачів сільськогосподарських культур. Юні ентомологи навчилися розводити, крім кульбабового коконопряда, ще одного з найбільших за розмірами в Європі метелика, занесеного до Європейського списку рідкісних видів, – велику нічну павлиноочку, розмах крил якої сягав 160 мм. Розводили цю комаху в лабораторії декілька років, частину популяції вигодовували на кормовій рослині – груші звичайній, за авторською технологією.

З того часу територія відділу стала одним із центральних об’єктів навчальної «екологічної стежки», яку відвідують школярі міста й області, студенти біологічного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна до цього часу.

У 1997 році шляхом приєднання було реорганізовано Харківську обласну станцію юних натуралістів, тому еколого-натуралістичний відділ Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» з цього часу став координаційним та інформаційно-методичним центром своєрідної екосистеми закладів позашкільної освіти.

Один із пріоритетних напрямів роботи Палацу – залучення вихованців до еколого-натуралістичної творчості, виховання, починаючи з дитинства, почуття відповідальності за сучасне і майбутнє живого світу. Спілкування з природою завжди вважалося важливим засобом виховання, але, як доводив видатний педагог В.О. Сухомлинський, природа сама по собі не виховує, виховує лише активна взаємодія дитини з нею.

Берегти, примножувати природні багатства рідного краю, відроджувати кращі українські традиції – непроста і нелегка справа, багато чого треба знати і вміти.

Новітнім провідним напрямком роботи Еколого-натуралістичного відділу є Освітньо-реабілітаційний хаб «Екосвіт» для надання емоційної підтримки дітям та дорослим, що страждають від наслідків війни, а також екологічної освіти та просвітництва, який засновано на ідеях усвідомленого возз’єднання з природою, що допомогає знизити рівень стресу та стабілізувати психіку.

В 2022-2023 навчальному році були створені нові напрямки: основи ветеринарної медицини, присадибне господарство, дитячий екологічний рух, екологічне краєзнавство, психологія, юні підприємці.

Залученню школярів та учнівської молоді до активної участі в конкретних практичних заходах з охорони довкілля, природоохоронних виставках і конкурсах сприяє, в значній мірі, співпраця з Харківським відділенням Клубу органічного землеробства, Центром реабілітації рукокрилих, Харківським відділенням Українського товариства ентомологів, Харківським відділенням Українського товариства охорони птахів, Харківським обласним товариством лісівників України, Українським науково-дослідним інститутом лісового господарства та агролісомеліорації імені Г.М. Висоцького, музеєм Природи Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, біостанцією Харківського національного університету В.Н. Каразіна, із регіональним ландшафтним парком «ФЕЛЬДМАН ЕКОПАРК Харківським національним педагогічним університетом імені Г.C. Сковороди, Харківською державною зооветеринарною академією, Національними природними парками («Дворічанський», «Слобожанський» та «Гомільшанські ліси»), Ботанічним садом Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Українським науково-дослідним інститутом рослинництва імені В. Я. Юр’єва, Українським науково-дослідним інститутом екологічних проблем, Харківським національним аграрним університетом імені В.В. Докучаєва, КО «Харківський зоологічний парк», Харківським національним університетом міського господарства імені О.М. Бекетова, Комунальним вищим навчальним закладом «Харківська академія неперервної освіти».

Спільно з Харківським клубом ОЗ (органічного землеробства) на території відділу створено навчальний полігон із вивчення технології органічного землеробства, проводиться науково-дослідницька робота з овочевими культурами, впроваджуються біологічні методи боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур.

Щороку організовуються та проводяться обласні природоохоронні акції «День юного натураліста», «Птах року», «Посади дерево», «Зелена естафета», заходи до Дня довкілля та Дня охорони навколишнього природного середовища, обласну виставку-акцію «SOS-вернісаж» або «Друге життя сміття».

Вихованці еколого-натуралістичного відділу Палацу беруть участь у Всеукраїнському конкурсі – огляді внутрішнього озеленення приміщень закладів освіти «Галерея кімнатних рослин», Всеукраїнських конкурсах: «Новорічна композиція», «Український сувенір», «Парки – легені міст і сіл», екологічних конкурсах: «Вчимося заповідувати», «Годівничка», «До чистих джерел», трудовій акції суспільно-корисної роботи «Турбота молоді тобі – Україно!» (номінація «Юннатівський зеленбуд»), Всеукраїнському конкурсі з квітникарства та ландшафтного дизайну «Квітуча Україна». На базі відділу впроваджено комплексну екскурсійно-просвітницьку програму «Увійди в природу другом» для учнів дитячих закладів оздоровлення та відпочинку області.

Для дітей та їх батьків у відділ працює контактний зоопарк та живий куточок, де діти та їх батьки мають можливість спілкування з тваринами.

Один із напрямів роботи педагогів відділу – заняття для дітей з особливими освітніми потребами, що зумовлені порушеннями опорно-рухового апарату. Діти мають змогу на території відділу познайомитись зі світом природи, бережливо ставитися до природного середовища, навчитися вирощувати рослини, створювати своїми руками композиції, букети, флористичні роботи та використовувати набуті знання у повсякденному житті. Це сприяє допрофесійній підготовці, розвитку естетичних потреб, спостережливості та уваги, формуванню досвіду практичної та творчої діяльності, соціалізації та адаптації.

Сьогодні у відділі працюють 16 педагогів, з них 4 відмінників освіти України; у відділі організовано роботу 31 груп 13 напрямків , в них навчається 310 вихованець (дистанційна форма роботи).

Матеріально-технічна база еколого-натуралістичного відділу налічує навчально-адміністративне приміщення, 3 лабораторних корпуси, 5 навчальних кабінетів, 2 теплиці, теплично-оранжерейний комплекс, парник, дендропарк, куточок живої природи, зоолого-тваринницьку базу, навчально-дослідну земельну ділянку, 2 стайні, денник, 2 левади для коней.

Зусилля педагогів, їх щоденна клопітка праця неминуче залишить у дитячих душах необхідний обсяг знань з охорони природи, а бережливе, грамотне ставлення до навколишнього природного середовища стане їх найпершою заповіддю.

Розклад гуртків відділу

Назва гурткаГрупаПн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
Гурток «Дитячий екологічний рух» (К.А. Коваленко)

Керівник: К.А. Коваленко

Тел.: 0507446315

Група I16:00 - 17:4512:00 - 13:45
Гурток «Любування природою» (А.В. Гаражина)

Керівник: А.В. Гаражина

Тел.: 0953071757

Група I15:00 - 16:45
Гурток «Основи ветеринарної медицини» (К.А. Каневська)

Керівник: К.А. Каневська

Тел.: +380950922352

Група I15:00 - 17:4511:00 - 13:45
Гурток «Присадибне господарство» (К.А. Коваленко)

Керівник: К.А. Коваленко

Тел.: 0507446315

Група I16:00 - 17:4510:00 - 11:45
Гурток «Психологія» (О.С. Пащенко)

Керівник: О.С. Пащенко

Тел.: 0954638860

Група I16:00 - 18:4511:00 - 16:45
Гурток «Юні кінологи» (А.В. Гаражина)

Керівник: А.В. Гаражина

Тел.: 0953071757

Група I17:00 - 19:4517:00 - 19:45
Група II17:00 - 19:4517:00 - 19:45
Гурток «Юні кінологи» (К.А. Каневська)

Керівник: К.А. Каневська

Тел.: +380950922352

Група I15:00 - 17:4511:00 - 13:45
Гурток «Юні овочівники» (О.О. Полякова)

Керівник: О.О. Полякова

Тел.: 0957994835

Група I16:00 - 18:4516:30 - 19:15
Гурток “Юні конярі” (В.В. Гаражина)

Керівник: В.В. Гаражина

Тел.: 0993088043

Група I17:00 - 19:4515:00 - 17:45
Група II17:00 - 19:4517:00 - 19:45
Група III17:00 - 19:4515:00 - 17:45
Гурток «Юні конярі» (А. В. Бєльовцева)

Керівник: А. В. Бєльовцева

Тел.: 0635905191

Група I16:00 - 18:4510:00 - 12:45
Група II16:00 - 18:4513:00 - 15:45
Група III16:00 - 18:4516:00 - 18:45
Гурток «Юні зоологи» (І.В. Яворська)

Керівник: І.В. Яворська

Тел.: 0983763788

Група I16:00 - 17:4516:00 - 17:45
Група II11:00 - 13:4511:00 - 13:45
Гурток «Юні конярі» (В.Т. Смалений)

Керівник: В.Т. Смалений

Тел.: 0987920608

Група I15:00 - 17:4510:00 - 12:4513:30 - 16:15
Група II13:30 - 16:15
Гурток «Флористика та фітодизайн інтер’єру» (С.М. Пузєєва)

Керівник: С.М. Пузєєва

Тел.: 0972910827

Група I16:00 - 18:4516:00 - 18:45
Група II16:00 - 18:4513:30 - 16:15
Група III16:00 - 18:4510:00 - 12:45
Гурток «Екологічне краєзнавство» (В.Т. Смалений)

Керівник: В.Т. Смалений

Тел.: 0987920608

Група I15:00 - 17:4510:00 - 12:45
Гурток «Основи фенології» (О.І. Ярошенко)

Керівник: О.І. Ярошенко

Тел.: 0688845990

Група I16:00 - 17:4516:00 - 17:45
Група II18:00 - 19:4518:00 - 19:45
Гурток «Юні квітникарі» (О.О. Маліченко)

Керівник: О.О. Маліченко

Тел.: 0668142260

Група I18:00 - 20:4510:00 - 12:45
Гурток «Основи ветеринарної медицини» (К.О. Уколова)

Керівник: К.О. Уколова

Тел.: 0661951666

Група I10:00 - 12:4510:00 - 12:45
Група II13:00 - 15:4513:00 - 15:45