Історія Палацу

Будівля Дворянського зібрання була побудована за проектом арх. Васильєва Е.А. і Лобачевського В.Н. в 1814 - 1820 рр одним із перших кам'яних будівель на Миколаївській площі. Споруджена в стилі класицизму, з високим залом і хорами , була чудесним твором українських майстрів і по праву увійшла в історію української архітектури.

6 вересня 1935 року було відкрито перший в Україні (і в світі) Палац дитячої та юнацької творчості (тоді - Палац піонерів та жовтенят).
Будинок, де до переїзду столиці з Харкова до Києва містився Уряд України, було передано дітям Харкова.
У довоєнні роки у Харківському Палаці були вперше створено клуб юних дослідників Арктики, трамвайна лабораторія, зимовий сад, авіамодельний клас, оформлений у вигляді кабіни дирижабля, кімната казок, хорові, танцювальні колективи, геологічний гурток, клуб помічників пожежників, дитячий симфонічний оркестр …
Перші «палацівці» потрапляли в свій будинок за перепустками - охочих потрапити всередину було надто багато. 234 кімнати не могли прийняти всіх, тому в гуртки брали тільки «ударників» (тих, у кого не було поганих оцінок). На відкритті не змогли побувати всі, хто хотів, і перші три місяці з 9 ранку до 9 вечора працівники Палацу водили екскурсії допитливих по будівлі.

Але головним нововведенням Палацу піонерів став перший в Союзі дитячий бал-маскарад під новорічною ялинкою 28 грудня 1935 року. Раніше в країні войовничого атеїзму це дерево як один із символів Різдва Христового було під забороною.. На перший новорічний бал діти могли потрапити тільки в карнавальному костюмі, попередньо затвердженому спеціальною комісією. Всього в першому у новорічному святі Палацу взяли участь 1200 харківських школярів.

Війна зруйнувала будівлю Палацу, але вже через два роки після звільнення міста він відновив свою роботу на новому місці в імпозантній будівлі видавця газети «Південний край» Юзефовича.

Сумська, 61. Арх. Горохів А.І. Стиль - еклетіка. (1913). Фото 1981

З 1962 року по сьогоднішній час головним корпусом Палацу є будинок по вул. Сумській, 37, що до 1960 року був учбовим корпусом ветеринарного інституту. У цій будівлі працював видатний вчений, лауреат Нобелевської премії І.І.Мечніков та багато інших відомих вчених.

Вже 83 роки Комунальний заклад «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» дарує дітям Харківщини ясравий світ дитинства.
За цей довгий зоряний шлях Палац став символом дитячої творчості. Змінюючи обличчя, удосконалюючись, осередок життя юних харків'ян завжди залишався наповненим духом пізнання, добра. Цей світ відкривали і продовжують відкривати дітям та учнівській молоді талановиті педагоги, серед яких незабутні імена - Петро Слонім, Савелій Вертейм, Ігор Шагін, Ніна Васильєва, Віктор Гудименко.

Сумська, 37. Арх. Львів М.П. (1851 - 1855). Стиль - пізній класицизм. Реконструкція - арх. Клейн Б.Г. (1961)

Сьогодні КЗ «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» - це один із найбільших в Україні комплексних закладів позашкільної освіти, в якому навчаються більше ніж 6 тисяч вихованців.

У Палаці органічно функціонують 8 відділів за 10 напрямами позашкільної освіти.