Історія Палацу

Будівля Дворянського зібрання була побудована за проєктом арх. Васильєва Е.А. і Лобачевського В.Н. в 1814 - 1820 р.р. одним із перших кам'яних будівель на Миколаївській площі. Споруджена в стилі класицизму, з високим залом і хорами, була чудесним твором українських майстрів і по праву увійшла в історію української архітектури.

6 вересня 1935 року було відкрито перший в Україні (і в світі) Палац дитячої та юнацької творчості.
Будинок, де до переїзду столиці з Харкова до Києва містився Уряд України, було передано дітям Харкова.
У довоєнні роки у Харківському Палаці були вперше створено клуб юних дослідників Арктики, трамвайна лабораторія, зимовий сад, авіамодельний клас, оформлений у вигляді кабіни дирижабля, кімната казок, хорові, танцювальні колективи, геологічний гурток, клуб помічників пожежників, дитячий симфонічний оркестр …
Перші гуртківці потрапляли в Палац за перепустками, тому що охочих потрапити всередину було надто багато. 234 кімнати не могли прийняти всіх, тому в гуртки брали тільки тих, у кого не було поганих оцінок. На відкритті не змогли побувати всі, хто хотів, і перші три місяці з 9 ранку до 9 вечора працівники Палацу водили екскурсії допитливих по будівлі.

28 грудня 1935 року в Палаці відбувся перший дитячий новорічний бал-маскарад, в якому взяли участь 1200 харківських школярів. На перший новорічний бал діти могли потрапити тільки в карнавальному костюмі, попередньо затвердженому спеціальною комісією.

В 1941 році будівля Палацу була зруйнована, тому після звільнення міста Харкова заклад відновив свою роботу на новому місці в імпозантній будівлі видавця газети «Південний край» Юзефовича.

Сумська, 61. Арх. Горохів А.І. Стиль - еклетіка. (1913). Фото 1981

З 1962 року по сьогоднішній час головним корпусом Палацу є будинок по вул. Сумській, 37, що до 1960 року був навчальним корпусом ветеринарного інституту. У цій будівлі працював видатний вчений, лауреат Нобелівської премії І.І.Мечніков та багато інших відомих вчених.

Вже 88 роки Комунальний заклад «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» дарує дітям Харківщини яскравий світ дитинства.
За цей довгий зоряний шлях Палац став символом дитячої творчості. Змінюючи обличчя, удосконалюючись, осередок життя юних харків'ян завжди залишався наповненим духом пізнання, добра. Цей світ відкривали і продовжують відкривати дітям та учнівській молоді талановиті педагоги, серед яких незабутні імена - Петро Слонім, Савелій Вертейм, Ігор Шагін, Ніна Васильєва, Віктор Гудименко.

Сумська, 37. Арх. Львів М.П. (1851 - 1855). Стиль - пізній класицизм. Реконструкція - арх. Клейн Б.Г. (1961)

Сьогодні КЗ «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» - це один із найбільших в Україні комплексних закладів позашкільної освіти.