Сучасний Палац

Адреса: 61022, м. Харків, вул. Сумська, 37

Сайт: http://www.firstpalace.kh.ua

Е-mail: first_palace@ukr.net

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ХАРКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ПАЛАЦ ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ» є одним із найбільших позашкільних закладів позашкільної освіти України. Згідно з рішенням Уряду України 6 вересня 1935 року відбулося урочисте відкриття Палацу. У довоєнні роки у Харківському Палаці були вперше створені такі колективи, як дитячий симфонічний оркестр, клуб юних дослідників Арктики, оркестр народних інструментів, працювали різноманітні гуртки за багатьма профілями діяльності, залізнична лабораторія з діючим макетом паровозу.

       У травні 1962 року за рішенням виконавчого комітету Харківської міської Ради депутатів трудящих від 21.02.1961 р. № 89 (протокол № 8), Палац було переведено у приміщення колишнього ветеринарного інституту по вул. Сумській, 37.

       Педагогічний колектив Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» (далі – Палац) має високий рівень професійної майстерності, 49% педагогів мають почесні звання, нагороджені  відзнаками Міністерства освіти і науки України:  «Відмінник освіти України» – 21, «Відмінник освіти» – 1, «Софія Русова» – 3, «Василь Сухомлинський» – 2; почесні звання «Заслужений працівник освіти України» – 1, «Заслужений діяч мистецтв України» -  1,  майстер спорту України, міжнародного класу – 3; у тому числі, науковий ступінь доктора наук – 1, кандидата наук, доктора філософії – 6; а також кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії» – 3; педагогічне звання «Керівник гуртка-методист» – 14.

     За роки існування Палацу його випускниками стало понад 800 тисяч дітей. Серед найвідоміших – народна артистка Людмила Гурченко, народний художник України А. Л. Насєдкін, відомий поет Михайло Кульчицький, народний артист України О.П. Васильєв, заслужений діяч мистецтв України
О. В. Савенко, заслужений артист України Є. Ф. Плаксін, кінорежисер, сценарист, актор В. П. Фокін, видатний  шашист  ХХ   століття 
З. І. Цирік, чотирьохразова чемпіонка світу, міжнародний гросмейстер з шашок О. Левіна-Сухаревська, п’ятиразовий чемпіон світу з судномодельного спорту   Д. Калашник.

Станом на 20.12.2023 року в Палаці працюють 305 груп/гуртків, в яких  здобувають позашкільну освіту 3380  вихованців, учнів, слухачів. У Палаці працюють 14 творчих колективів, з них 6 колективів мають почесні звання «народний художній колектив», 8 – «зразковий художній колектив» за високий художній рівень виконавської майстерності, активну участь у справі поширення надбань національної культури, значні досягнення на регіональному та всеукраїнському рівнях.

     У Палаці працює 8 відділів, що об’єднують роботу колективів (гуртків) за   10 напрямами позашкільної освіти. У 2023 році відкрито нові гуртки художньо-естетичного напряму «Декоративно-ужиткове мистецтво», «Початкова музична підготовка», сучасної хореографії; еколого-натуралістичного напряму «Овочівництво», «Основи кінології»; соціально-реабілітаційного напряму «Лідерство», «Громадянська журналістика», «Лідери учнівського самоврядування»,  «Ерудит»; оздоровчого напряму «Оздоровче плавання», фізкультурно-спортивного напряму «Шашки»; 12 гуртків Палацу працюють у громадах області, в них навчається 1380 дітей із сільської місцевості, у тому числі в гуртках Палацу на базі закладів освіти обласного підпорядкування.

Відповідно до методичних рекомендацій Міністерства освіти і науки України, наданих у листі від 23.08.2023 р. № 1/12609-23, у період дії воєнного стану Палац, крім освітньої, виховної функції, виконує важливу соціальну функцію, забезпечуючи психологічну підтримку та організовуючи змістовне дозвілля дітей переважно із числа внутрішньо переміщених осіб. З вересня 2022 року педагоги разом з  практичними психологами  Палацу впроваджують проєкт «Освітньо-реабілітаційний хаб «ЕКОСВІТ» у тісній співпраці з громадськими організаціями.

Задля забезпечення доступності до позашкільної освіти в умовах воєнного стану в рамках проєкту проваджується діяльність мобільного центру позашкільної освіти та психоемоційної підтримки (реабілітації) Палацу. Виїзні бригади волонтерського мобільного центру, що складаються з педагогів, практичного психолога Палацу, аніматорів, виїжджають до територіальних громад області, впроваджуючи заходи за напрямами позашкільної освіти та забезпечуючи безоплатний доступ до якісних освітніх послуг для дітей Харківщини, незалежно від місця проживання, тимчасового перебування. Станом на  06.12.2023 року заходами в рамках проекту охоплено понад 10 тисяч дітей та молоді пільгового контингенту, переважно внутрішньо переміщених осіб.

У межах ініціативи першої леді України Олени Зеленської в рамках заходів із реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров'я пріоритетним в діяльності колективу Палацу є надання психологічної допомоги сім’ям з дітьми, які постраждали внаслідок агресії російської федерації проти України.

З січня 2023 року на базі еколого-натуралістичного відділу Палацу працює Дитяча точка «СПІЛЬНО» від ЮНІСЕФ у співпраці з БО «Українська освітня платформа», що надало можливості залучити ще більше сімей з дітьми, поглибити компетентності усіх учасників освітнього процесу щодо безпеки життєдіяльності, мінної просвіти, психолого-соціального супроводу дітей та їх сімей в умовах дії воєнного стану. Особливої уваги надано забезпеченню інклюзивності та безбар’єрності освітнього середовища, принципу навчання протягом життя для дітей з інвалідністю. Станом
на 06.12.2023 року охоплено понад 15 тисяч дітей та молоді, у тому числі, організовано 174 заходи, в яких взяли участь 1044 дитини та молоді з інвалідністю.

Зважаючи на соціальну значущість проєкту «Спільно», в будівлі Палацу 4 червня 2023 року за участю Першої леді України Олени Зеленської було відкрито «Дитячий мультифункціональний центр», в якому вперше в Україні  в одній локації зібрані усі основні сервіси та проєкти в співпраці представництва Дитячого фонду ЮНІСЕФ в Україні, громадських організацій та Палацу як закладу освіти. Педагоги та практичні психологи Палацу забезпечують проведення занять за різними напрямами позашкільної освіти, що охоплює дітей та молодь від 3 до 22 років; активні ігри в ігрових локаціях дозволяють підтримувати їм належний психологічний і фізичний стан. Станом на 06.12.2023 року «Дитячий мультифункціональний центр» від ЮНІСЕФ відвідало 11348 дітей та 1053 дорослих,  психологами надавалася допомога усього 1308 дорослим та дітям, на індивідуальних консультаціях було 187 дітей та 638 батьків.

З вересня 2023 року на базі Палацу впроваджено для підлітків Харківщини  обласний проєкт «Я тебе чую».

Відповідно до освітньої програми Палацу з метою надолуження освітніх втрат та сформованості необхідних навичок для дітей дошкільного, молодшого шкільного віку в рамках співпраці в проєкті «Дитячий мультифункціональний центр» з громадськими організаціями впроваджено роботу гуртків Палацу, де діти, у тому числі офлайн, вивчають українську та англійську мови, знайомляться з українським образотворчим, музичним, театральним, хореографічним мистецтвом, побутовою обрядовою культурою, видами спорту та фізичною культурою, навколишнім світом та природою рідного краю. Для дітей середнього та старшого шкільного віку організовано заняття з французької та англійської мов, дисциплін природничого циклу, у тому числі, дослідницько-експериментального напряму, науково-технічної творчості, хореографічного та театрального мистецтва, основ учнівського самоврядування, психології тощо. Заняття спрямовані на плекання української національної ідентичності, визначення прогалин у навчанні та їх компенсацію, надання психологічної та соціально-емоційної підтримки. Станом на 06.12.2023 року ці заняття відвідують понад 1966 дітей та молоді Харківщини.

В умовах збройної агресії російської федерації пріоритетом у педагогічній діяльності педагогічних працівників Палацу є національно-патріотичне виховання дітей та молоді відповідно до Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 06.06.2022 р. № 527, зі змінами від 23.06.2022 р. № 586.

     Палац як координуючий центр за напрямами позашкільної освіти області забезпечує організацію та проведення обласних масових заходів, у тому числі, обласних етапів всеукраїнських. Протягом 2023 року проведено 310 всеукраїнських, обласних масових заходів конкурси, фестивалі, акції, турніри, виставки, концерти, свята, театральні вистави тощо, до участі в яких залучено понад 52350 здобувачів освіти територіальних громад Харківщини. Серед проведених заходів заходи патріотичної спрямованості, у тому числі благодійні, волонтерські акції складають понад 85 % – абсолютну більшість.
       Усі заходи висвітлювалися на сайті (https://firstpalace.kh.ua/) та сторінці Палацу у фейсбуці (https://www.facebook.com/firstpalace1935.kh.ua), де також було розміщено умови  та підсумки проведення заходів; у телеграмі активно працювали групи «Позашкілля Харківщини», «Палац онлайн», «Харківська обласна рада старшокласників» (ХОРС).

        Не зважаючи на дію воєнного стану, у 2023 році педагогічний колектив досягнув високої результативності своєї праці, про що свідчать перемоги вихованців, творчих колективів Палацу протягом звітного періоду в міжнародних, всеукраїнських та обласних фестивалях, конкурсах, турнірах, змаганнях. 576 вихованців Палацу взяли участь у 152 таких заходах, 552 дитини стали переможцями (у тому числі 3 з них вибороли гран-прі), а саме: у 49 міжнародних заходах 232 переможця; у 62 всеукраїнських заходах –
206 переможців; у 41 обласному заході 114 переможців.

       Палац  є організатором Всеукраїнського дитячого конкурсу графічного дизайну «Дитятко.Art», що відбувається в рамках Міжнародного дитячого медіафестивалю «Дитятко», серед наймасовіших обласних заходів є: відкритий фестиваль дитячої художньої творчості «Таланти третього тисячоліття», форум патріотичних сил лідерів учнівського самоврядування Харківщини, фестиваль соціальних роликів «Діти України», фестиваль лідерів учнівського самоврядування «Лідер року», фотовиставка «Територія пригод», фестиваль «Щедрий вечір», змагання із шахів «Шахова корона»,  виставка юних природоохоронців «Зимовий вернісаж», виставки-конкурси писанкарства «Різдвяна писанка», «Українська великодня писанка», свято дитячої творчості «Жива вода-Дельта», фестиваль фото-, відеорепортажів  «Ти у мене єдина!»; обласні виставки-акції «Ілюстрована Конституція України», «SOS вернісаж, або друге життя відходів»; благодійні акції «Різдвяний віночок», «Святий Миколаю, тебе я чекаю!», «Слава ЗСУ!» «Великодній кошик для ЗСУ», «Доброта врятує світ!», «Дякуємо захисникам України!», акції «Мудрість і сила в байках Григорія Сковороди»,  «Червоний мак», «Україна. Понад тисяча років державності», «Прапор вільної країни», флешмоби: «За Соборну Україну!», «Нас єднають думи Кобзаря», «Діти України. Творчість. сила», «Вишиванка – генетичний код нації», «Будь сильною та вільною,  моя Україно!»,
«Світ позашкілля» тощо.

Директор: Тетяна Євгенівна Підберезкіна