ВСЕУКРАЇНСЬКА ЮВІЛЕЙНА ЕСТАФЕТА “СТЕЖКАМИ ЮННАТІВСЬКОГО РУХУ” НА ХАРКІВЩИНІ

Оновлено 03.11.2020 у

З нагоди святкування 95-річчя юннатівського руху в Україні, з 29 по 30 жовтня 2020 року творчий колектив, ветерани юннатівського руху, представники екологічних громадських організацій, юні натуралісти та природоохоронці Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» піднесено та урочисто відсвяткували значущу подію в Україні – 95-річчя юннатівського руху.

Довгоочікуваний перехідний естафетний кубок Всеукраїнської ювілейної естафети «Стежками юннатівського руху в Україні» та естафетну книгу з радістю та творчим натхненням зустріли на Харківщині.

Історія юннатівського руху на Харківщині починається з 1934 року – року заснування відділу сільського господарства та природознавства Харківського Центру технічної і сільськогосподарської станції, що в 1935 році увійшов до складу новоствореного Харківського Палацу піонерів та жовтенят імені П.П. Постишева.

Головним завданням позашкільної освіти завжди було і є виховання патріотизму в молоді, любові до рідного краю, гордості за Батьківщину, яка була колискою для багатьох відомих людей.

З 1934 по 1941 роки відділ очолив професор Віктор Григорович Аверін. Серед педагогів того часу були такі видатні вчені, як орнітолог Компанієць Олександр Григорович, зоолог Лисецький Олександр Сергійович, генетик академік Шахбазов Валерій Гайович.

У 50-ті роки в Палаці працювали Писарський Ісак Йосипович, Борис Михайлович Якушенко, який з 1971 році керував відділом. У живому куточку було зібрано велику колекцію місцевих та екзотичних птахів, тварин. У ці роки юннатами вперше у світовій практиці було здійснено розведення байбаків у неволі.

У 60–70-ті роки у відділі працюють гуртки юних ентомологів, орнітологів, акваріумістів, ботаніків, овочівників, квітникарів, генетиків, експериментальних біологів. Під час канікул юннати перебували в експедиціях у горах (Карпатах, Криму, на Кавказі), в Казахстані, Литві, Туркменії, а також на озері Байкал, Далекому Сході, де вивчали тваринний і рослинний світ, збирали зоологічний і ботанічний матеріал для наукових колекцій, переданих до зоологічних музеїв.

У 1976 році вперше в Україні в системі закладів позашкільної освіти у відділі утворено ентомологічний заказник для запилювачів сільськогосподарських культур. Юні ентомологи навчилися розводити, крім кульбабового коконопряда, ще одного з найбільших за розмірами в Європі метелика, занесеного до Європейського списку рідкісних видів, – велику нічну павлиноочку, розмах крил якої сягав 160 мм. Розводили цю комаху в лабораторії декілька років, частину популяції вигодовували на кормовій рослині – груші звичайній, технологію цю розробили.

З того часу територія еколого-натуралістичного відділу стала одним із центральних об’єктів навчальної «екологічної стежки», яку відвідують школярі міста й області, студенти біологічного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна до цього часу.

У 1997 році шляхом приєднання було реорганізовано Харківську обласну станцію юних натуралістів, тому відділ прикладної біології (нині –еколого-натуралістичний відділ) Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» з цього часу став координаційним та інформаційно-методичним центром своєрідної екосистеми закладів позашкільної освіти.

Святкування 95-річчя юннатівського руху в Україні співпало ще з однією знаменною датою – 85-річчям із дня заснування Харківського обласного Палацу дитячої та юнацької творчості. Тому, починаючи з січня 2020 року всі обласні масові заходи еколого-натуралістичного напряму були присвячені цим історичним датам.

У рамках святкування пройшли екскурсії, майстер-класи, флеш-моби, вечорниці, концертно-розважальні програми, конференції для вихованців закладів загальної середньої та позашкільної освіти області.

Найбільш популярними заходами стали: «В об’єктиві натураліста», «Годівничка», «Земля – наш спільний дім», «Ліси для нащадків», «Вчимося заповідувати», «До чистих джерел», конкурс на краще озеленення «Галерея кімнатних рослин», «Птах року», «Зелена естафета», «Новорічна композиція», «Український сувенір», «Зимовий вернісаж»; акції суспільно-корисної праці «Турбота молоді тобі, Україно!»: «Плекаємо сад», «Дослідницький марафон», «Парад квітів біля школи», «Юннатівський зеленбуд»; конкурс з квітникарства та ландшафтного дизайну «Квітуча Україна», виставка-акція «SOS вернісаж, або друге життя відходів».

На базі еколого-натуралістичного відділу Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» на честь 95-річчя юннатівського руху в Україні, проведено такі заходи: «Увійди в природу другом» – екскурсійно-пізнавальну програму, дні відкритих дверей, свято «День юного натураліста», квести, екологічні естафети, роботу контактного зоопарку, зустрічі з ветеранами юннатівського руху та випускниками-юннатами.

До ювілейної дати 95-річчя юннатівського руху  в Україні інформаційно-методичним центром Комунального закладу «Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості» було підготовлено та видано інформаційно-методичний збірник «Новітні здобутки юннатівського руху на Харківщині» (з досвіду роботи закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму), а також започатковано електронне видання науково-пізнавального журналу «Екосвіт» https://firstpalace.kh.ua/nash-palacz/derzhavni-zakupivli/?preview=true, відеофільм з досвіду роботи еколого-натуралістичного відділу «Знавці природи».

Символічний кубок Всеукраїнської ювілейної естафети «Стежками юннатівського руху в Україні» та естафетну книгу з висловленими на його іменній сторінці області з побажаннями й вітаннями від учасників юннатівського руху Харківщини передано до комунального закладу освіти «Обласний еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді» Дніпропетровської обласної ради.

Відеофільм з досвіду роботи еколого-натуралістичного відділу «Знавці природи»: https://youtu.be/8siDmnNqEMs